Kraul na piersiach – naucz się pływać szybko i skutecznie! 

Charakterystyka

Kraul jest stylem pływackim, który pozwala przemieszczać się w wodzie szybko i efektywnie. Należy jednak do styli, które są trudne do wykonania. Kraul z pewnością wymaga odpowiedniej siły fizycznej oraz koordynacji ruchowej, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie pływać, tylko spadać w dół. 

Styl dowolny – kraul na piersiach.

Technika

Zacząć naukę przede wszystkim musimy od prawidłowego ułożenia się na wodzie. Powinniśmy przyjąć jak najbardziej lekką, ale także płaską pozycję, aby poruszać się swobodnie na powierzchni wody. Niezbędnym będzie tutaj oddychanie „na boki”, co uzyskamy wprawiając nasze ciało, wzdłuż linii kręgosłupa, w ruch rotacyjny. Podczas wykonywania kraula ważna jest praca rękami, które muszą być silnym oparciem. Wykonywać musimy nimi silne i pewne ruchy, pracując przy tym na przemian prawą i lewą ręką. Wynurzając ręce musimy także skupić się na tym, co pierwsze znajdzie się nad powierzchnią. W tym układzie najpierw do góry wypychamy łokieć, dopiero potem resztę ręki, na końcu palce. Wówczas kraul wykonany jest prawidłowo, a ręce pozwolą nam na utrzymanie się na powierzchni wody oraz na osiąganie coraz większych prędkości. Ważne jest także, aby pamiętać o tym, że kiedy wkładamy rękę z powrotem do wody, musi być ona maksymalnie wyprostowana, jednak w tej sytuacji jest na odwrót – najpierw pod wodą powinny znaleźć się palce, a dopiero później łokieć. Wynurzona ręka powinna być również rozluźniona, ponieważ wówczas zachowana będzie miękkość ruchu. Co do nóg, ich praca również musi być intensywna – naprzemienne ruchy nożycowe, który wychodzą od bioder. Stopy powinny być maksymalnie wyprostowane, co pozwoli nam na nadążanie za rękoma, których zadaniem jest osiągnięcie jak największej prędkości. Głowę pod wodą powinno zanurzać się do połowy czoła, ponieważ to pozwoli na utrzymanie sylwetki.

Styl dowolny, kraul na piersiach – ćwiczenia.

Ćwiczenia

Ważne jest ćwiczenie nóg. Kilka przykładowych ćwiczeń:

  • na lądzie – stajemy na jednej nodze, ręką opierając się o ścianę. Obie nogi wykonującego ćwiczenie powinny być zgięte w kolanach. Palce stóp skierowane są do wewnątrz, a następnie ćwiczący powinien wykonywać ruchy rytmiczne naprzemianstronne, w przód i w tył, imitując kraula.
  • w wodzie – pozycja leżąca, przodem. Wyprostowanymi rękami należy trzymać się krawędzi basenu, wykonywać skręty bioder w lewo i w prawo.
  • w siadzie prostym, na przykład na ławeczce – umieszczamy ławeczkę tak, aby móc podeprzeć się ściany. Ćwiczący wykonuje ruch nóg naprzemianstronny, najlepiej z założonymi na stopy płetwami.
  • pływanie – podczas opierania się o deskę należy wykonywać ruchy nogami, z głową umieszczoną nad wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *