Pływanie kraulem – technika.

Kraul, znany również jako pływanie stylem dowolnym, jest jednym z najszybszych i najbardziej efektywnych stylów pływania. Oto opis techniki pływania kraulem:

Pozycja ciała

Płynąc kraulem, utrzymuj ciało w pozycji poziomej, z lekkim wznosem bioder i nóg. Głowa powinna być w naturalnym przedłużeniu kręgosłupa, a spojrzenie skierowane w dół i nieco do przodu. Twój tułów powinien rotować wokół osi podłużnej z każdym ruchem ramion.

Ruch ramion

Ruch ramion w kraulu opiera się na naprzemiennym wprowadzaniu rąk do wody. Podczas gdy jedna ręka się przedłuża, druga ręka wykonuje ciągnięcie wodne.

Wprowadzenie ręki do wody

Ręka wprowadzana do wody powinna być rozciągnięta, z dłonią skierowaną w dół, a kciukiem w stronę dna basenu.

Pociągniecie w wodzie

Zaczynając od wprowadzonej ręki, zegnij łokieć i ciągnij dłoń w kierunku biodra, wykonując łuk w kierunku środka ciała. W miarę jak ręka się zbliża do biodra, dłoń powinna być skierowana w dół i do tyłu.

lekcja indywidualna w chełmcu
lekcja indywidualna w chełmcu

Wyjście z wody

W momencie gdy ręka osiąga biodro, zacznij wyprostowywać łokieć i wyjmuj rękę z wody, prowadząc ją w stronę ucha.

Ruch nóg

W kraulu stosuje się tzw. kopanie, które polega na naprzemiennym kopaniu nogami w górę i w dół, utrzymując stopy zrelaksowane. Nogi powinny pracować głównie z bioder, a nie z kolan.

Oddychanie

Oddychaj przez usta, w momencie gdy głowa jest obrócona na bok. Wdech powinien być krótki i szybki, a wydech dłuższy i spokojniejszy. Oddychaj co drugi lub co trzeci ruch ramienia, aby utrzymać równowagę i stabilność ciała.

Synchronizacja

W miarę jak opanujesz poszczególne elementy techniki, zwróć uwagę na płynną synchronizację ruchów ramion, nóg i oddychania. Im bardziej zgrane są te elementy, tym bardziej efektywne i płynne staje się pływanie kraulem.

Więcej informacji: nauka pływania


Praktykowanie i doskonalenie techniki pływania kraulem przyczyni się do poprawy szybkości, wydajności energetycznej oraz ogólnego komfortu podczas pływania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *