Instruktor pływania Aqua Chełmiec

Jaki powinien być instruktor pływania?

wpis w: Instruktor pływania | 0

Pływanie to doskonały sport w XXI wieku, nie tylko dla dzieci. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami komputerów, co jest przyczyną napięć mięśniowych i bólu głowy oraz kręgosłupa. Dlatego warto zadbać, aby nasze dzieci nie były się wody i chętnie uprawiały ten sport. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy rozważnie wybrać instruktora/instruktorkę, bo to w dużej mierze od jego/jej umiejętności zależy, czy dziecko polubi pływanie. 

Instruktor pływania dla początkujących

Osoby początkujące, to nie tylko dzieci, ale również osoby pełnoletnie. Część z nas przeszła w dzieciństwie traumę w związku z próbą nauki pływania bez instruktora. Skutkiem takich przeżyć jest ogromny lęk przed głęboką wodą, a co za tym idzie i utonięciem. Wówczas nie ma dla nas znaczenia, jakim stylem będziemy pływać. Chcemy po prostu utrzymać się na powierzchni wody i nie pójść na dno! Dlatego potrzebujemy instruktora – przyjaciela, który w ramach luźnej pogawędki i żartów przemyci kluczowe treści. Następnie poprzez zabawę i żart stopniowo będzie wprowadzał nas na trudniejsze ćwiczenia i głębsze wody. Jest to najlepszy sposób nauki pływania w przypadku osób dorosłych ze złymi doświadczeniami, jeżeli chodzi o naukę pływania. 

Dzieci także docenią takiego instruktora. Nauka poprzez zabawę, brak presji i rywalizacji już od pierwszych zajęć pozwoli im poczuć się pewnie. To z kolei uchroni nasze dzieci przed traumą i sprawi, że z radością będą uczestniczyć w kolejnych zajęciach. 

Nauczyciel dla zaawansowanych 

Jeżeli należymy do grona tych, którzy nauczyli się pływać już we wczesnym dzieciństwie, to obecnie zależy nam na szlifowaniu umiejętności. Wówczas idealnym instruktorem będzie rzeczowy i konkretny nauczyciel, który oceni nasz pływacki potencjał, a następnie wskaże co umiemy bardzo dobrze, a co wymaga poprawy. Następnie ułoży nasz plan zajęć tak, abyśmy po ukończeniu kursu osiągnęli swoje cele, np. przygotowanie do udziału w amatorskich zawodach, pływanie stylem motylkowym czy przepłynięcie 20 długości basenowych w jak najkrótszym czasie. 

Dla wszystkich – dostępny i komunikatywny 

Otwartość i pozytywne podejście to cechy, których szukamy nie tylko u instruktorów, ale także u lekarzy czy opiekunek. Nie chodzi tu oczywiście o zwykłą gadatliwość, ale o umiejętność stworzenia przyjaznej atmosfery. Szczególnie osoby początkujące potrzebują takiego komfortu psychicznego na pierwszych lekcjach. Pozwala to znacznie szybciej przełamać lęk przed głęboką wodą, jeżeli z takowym przychodzimy na pierwsze zajęcia. 

Komunikatywność to w dzisiejszych czasach także dostępność – nie tylko pod numerem telefonu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – bo to w sieci zaczynamy zazwyczaj szukać konkretnej usługi czy serwisu. Profil na Facebooku czy Instagramie to nowoczesna wizytówka instruktora, z której możemy dowiedzieć się, gdzie prowadzone są zajęcia, jaki jest ich koszt, a także poznać opinie innych kursantów. Wielu instruktorów publikuje zdjęcia z treningów, czy zawodów w ramach kreowania wizerunku w sieci. Oczywiście idealny instruktor powinien na bieżąco odpisywać na nasze wiadomości lub zamieścić prośbę o kontakt telefoniczny zamiast poprzez media społecznościowe. 

Formalności instruktora

Poza predyspozycjami psychicznymi i aktywnością w mediach społecznościowych, idealny instruktor pływania musi posiadać potwierdzone certyfikatem uprawnienia. Te zdobywa się poprzez ukończenie dedykowanego kursu. Sprawdzajmy zawsze dla własnego (i naszych dzieci) bezpieczeństwa, czy wybrany instruktor posiada formalne potwierdzenie deklarowanych umiejętności! Dodatkowym plusem będzie posiadanie przez niego polisy OC Instruktora lub Trenera sportu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *